Jojoba w pielęgnacji włosów

olejki-do-wlosow.jpgGdy myślisz o pielęgnacji włosów za pomocą naturalnych olejków, zazwyczaj nasuwa Ci się pewnie szereg pytań:

  • Skąd mam wiedzieć jaki olej pasuje do moich włosów?
  • Czy istnieje taki, który odnajdzie się na tłustej/suchej skórze głowy?
  • Jak rozpoznać, czego potrzebują moje włosy?
  • Czy olej nie obciąży za bardzo włosów?
  • Jak zachowa się na głowie dotkniętej łupieżem?
  • Jak w ogóle wygląda olejowanie włosów?

Dobór olejku do włosów rzeczywiście może być sprawą kłopotliwą, zwłaszcza jeśli nie znasz stopnia porowatości Twoich włosów, lub jeśli ich kondycja bywa zróżnicowana (mogą np. być suche na końcach, lecz przetłuszczające się przy skórze).

Oczywiście możesz kupić dwa rodzaje olejków i jednego używać na same końcówki włosów, a drugi nakładać wyłącznie na skórę głowy. Jest to jakieś wyjście, ale nawet wówczas istnieje ryzyko, że nie dobierzesz olejku do stopnia porowatości włosów. Każdy włos jest inny- są one unikatowe niemal jak linie papilarne. Z tego powodu ciężko jest dobrać odpowiedni olejek. Najczęściej robi się to za pomocą prób i błędów. Źle dobrany olejek, o cząsteczkach nieproporcjonalnych do odchyleń łusek włosa może rzeczywiście zbyt mocno obciążyć włosy. Dlatego jako pierwszy olejek do pielęgnacji włosów najlepiej wybrać delikatny i uniwersalny olej. Na szczęście istnieje i taki. Jest nim olejek jojoba, który przez swój unikalny skład odnajduje się na włosach o każdej porowatości. Ponieważ zawiera ten sam składnik,co wytwarzane przez ludzką skórę sebum, zadba dodatkowo zarówno o skórę głowy ze wzmożonym łojotokiem, jak i tą ekstremalnie przesuszoną. Mogą po niego spokojnie sięgnąć panie, które walczą z efektami starzenia się włosów, ponieważ bogactwo zawartych w olejku jojoba witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych pozwoli zachować włosom młodość, witalność i siłę. Bardzo przesuszone włosy pokochają olej jojoba za to, że wzmacnia on barierę lipidową i zapobiega utracie wody z komórek. Co więcej- olej jojoba pozwoli pozbyć się łupieżu, a regularnie stosowany sprawi, że łupież nie powróci.

Wszyscy, którzy często używają lokówki, suszarki lub prostownicy stworzą włosom naturalną ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, wykonując olejowanie włosów z udziałem olejku jojoba.
Jak wobec tego należy poprawnie wykonać olejowanie włosów?

Jest to niezmiernie prosty zabieg. Olejek jojoba należy nałożyć na suche włosy, ze szczególnym uwzględnieniem skóry głowy. Aby poprawić ukrwienie skóry i ułatwić olejkowi wchłanialność należy wykonać delikatny masaż skalpu. Olej pozostawia się na włosach na minimum godzinę, ale należy mieć świadomość, że im dłużej przebywa on na włosach, tym więcej dobrego zdziała. Idealną sytuacją jest pozostawienie oleju na całą noc i dopiero rano umycie głowy.

W celu zwiększenia pielęgnacji można używać olejku jojoba przy każdej stylizacji włosów- wówczas nakłada się go jedynie na końce włosów. Olej jojoba pomoże je ułożyć i ułatwi stylizację pukli.